Slavnostní otevření hasičské zbrojnice

12.09.2016 19:56

  Hezké odpoledne, pěkný podvečer a trochu bouřlivý začátek noci zažili holešínští hasiči, občané a všichni hosté při slavnostním otevření nové hasičské zbrojnice v sobotu 10. září právě před novou zbrojnicí. Po zahajovací řeči funkcionářů SDH, zástupců města a OSH posvětil nový pan farář z rájecké farnosti naše hasičské auto, novou zbrojnici a reliéf svatého Floriána, požehnal naší dobrovolné činnosti a pomodlil se za náš sbor. Slunce pálilo, guláš se vařil pod kotlem málem bez ohně, zato kuřecí steaky se grilovaly o poznání rychleji, nápoje tekly proudem a nálada nabírala na obrátkách. A že se jednalo o velkou slávu, tak to dokazuje i vystoupení mažoretek z Letovic. Po celé odpoledne bylo možné prohlížet historickou i současnou požární techniku. Hlavně děti si mohli vyzkoušet hasičskou práci a prošmejdit nová i stará auta. Nejstarší vystavenou technikou byl vůz Praga-Grand z roku 1920, který je bořitovským SDH stále udržován plně funkční a s osádkou vozu v dobových oděvech i s trubačem troubícím povely, vzbudil náležitě velkou pozornost. Požární žebřík blanenských profesionálů vyvezl přes dvacet metrů vysoko vyvoleného odvážlivce-fotografa, který celou tu naši slávu zvěčnil hezky z výšky. Hudbou i slovem provázel po celý čas DJ Livka z SDH Doubravice. Místní hasička Zdenka uspořádala štafetový závod tříčlenných družstev v netradičních hasičských disciplínách, který vyhráli domácí borci. Při další netradiční soutěži, která byla ale jen zastíracím manévrem pro plánovanou neplechu, jsem byl já vykoupán v připravené vaně. Je to takový hasičský zvyk – pokřtění nového hasiče. Já sice nejsem úplně nový, ale zatím nebyla asi vhodná příležitost mně pokřtít. Mimo hasiči organizovaného programu proběhla u kotle s gulášem soutěž v koštu slivovice. Soutěžící rozpoznávali z čeho je pálenka vyrobena a kdo měl nejvíc dobrých odpovědí, ten zvítězil. Třetí místo obsadila holešínská občanka.

  Otevření nové Hasičské zbrojnice bylo výrazným historickým milníkem v dějinách holešínských dobrovolných hasičů. Spolu s hasičským autem DA-Ford tranzit, které užíváme od dubna 2015, jde o veliký rozvoj pro naši dobrovolnou činnost a velký krok pro celou obec. Všichni dobrovolní hasiči od roku 1943 a všichni holešínští občané, kteří celých těch 73 let pro sbor pracovali nebo jej podporovali, si zaslouží velké poděkování a my současní hasiči uděláme vše proto, aby sbor dál fungoval a sloužil občanům.

Foto z akce si prohlédněte zde:  sdhholesin.rajce.net/Otevirani_hasicky_v_Holesine_10.9_2016

Další fotky přidány 17.9 2016.

By E.M.

PS: komentovat událost,nebo ji ohodnotit můžete v sekci kniha návštěv-diskuze.Těšíme se na Vaše názory.